Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co dělat když - se vám ztratí pes

8. 2. 2010

Převzato z webu Dany Bočkové www.utulky.estranky.cz

 

Co dělat, když se vám ztratí pes:- Pokud se pes pohybuje přibližně ve stejném okruhu a vy ho nemůžete chytit, neboť pokud vám někdo hlásí, že byl viděn a než do místa dojedete, opět je pryč, zkuste na toto místo dát jeho pelech a misky a kontrolovat po hodině, jestli se tam najde. Pokud máte v okolí stopovacího psa, může pomoci i on, některé psy vystopoval pes myslivce, jiné záchranářský pes, některé si dokonce páníček podle stop ve sněhu vystopoval sám. Pokud pes nereaguje, je vyděšený, nežere, nedá se odchytit, kontaktujte odchytovou službu, kt. má uspávací pušku.

- Kontaktujte policii, nejlépe obě, i když odchyt psů zajišťuje městská.

- Informujte pošťáky v daných regionech a poproste je o pomoc, jsou velmi všímaví a o psech mají dobrý přehled. Mohou pomoci i řidiči autobusů a v zimních měsících i řidiči sněžných pluhů, případně lesáci a hasiči a pracovníci ČEZu, likvidující sněhové polomy a spadlé vedení. Pokud pes utekl v přírodě, pak pomoci mohou také pracovníci správy národních parků a ochránci přírody, kontrolující terén.

- Kontaktujte Národní registr majitelů čipovaných zvířat a nahlašte jim ztrátu, pokud bylo vaše zvíře čipované.

- Kontaktujte Plemennou knihu a nahlašte jim ztrátu tetovaného zvířete, v případě, že by je kontaktoval někdo, kdo by chtěl dodatečně zvířeti vystavit PP. Najdete ji zde Český kynologický svaz a zde Českomoravská kynologická jednota, či Českomoravská kynologická unie.

- Pokud byl pes určité rasy nebo kříženec této rasy, dejte inzerát i na příslušné plemeno v nouzi, viz zde seznam plemen v nouzi - napište administrátorovi stránek nebo alespoň do návštěvní knihy a nezapomeňte napsat kdy a kde se pes ztratil a mail a telefon na vás. Pokud se pes ztratil ve vesnici, připojte i okres, protože jména někt. vesnic jsou častá a není výjimkou, když se stejnojmená obec vyskytuje i v 5 okresech.

- Využijte i diskuzní pejskařská fóra (viz zde dole na stránce seznam), chovatelské a klubové stránky příslušného plemene, pokud byl pes čistokrevný, okolní cvičáky, kluby agility a místa, kde se scházejí pejskaři.

- Rozešlete internetovou zprávu nebo fotku a popis útulkům, obvolejte útulky a záchytné kotce, a to několikrát po sobě v rozmezí několika týdnů - jejich provozovatelé a zaměstnanci někdy nikam ztráty nezaznamenávají, či výměna informací mezi pracovníky vázne, je lepší útulky přímo navštívit. Kompletní seznam útulků najdete zde www.utulky.estranky.cz/clanky/utulky-cr. Kontaktujte nejen útulky ve vašem okresu, ale i v okresech sousedních (někdy starostové popovážejí úmyslně psy jinam, aby za ně nemuseli platit útulku, či to dělají lidé, kt. psa našli, vzali do auta a omrzel se jim a někdy obec má smlouvu s útulkem v jiném okresu). Podívejte se i na stránky okolních zahraničních útulků, protože zvíře nezná před hranicí ostych, najdete je na naší stránce Zahraniční útulky. Můžete přidat inzerát i do zahraniční inzerce, je tam odkaz i na ni.

- Vylepte letáky na frekventovaná místa v místě ztráty zprávu o ztrátě, nejlépe s fotkou a odměnou, vhodná místa: hospoda, samoobsluha, škola - děti jsou velmi všímavé (mnoho psů bylo nalezeno právě díky dětem, které si předávaly o psu informace), úřad, autobusová zastávka, nádraží, obchody se psím krmivem, veterina ap., určitě se vyplatí výlep i po okolních benzinkách (i na výlep na benzince se psi našli, zejména ti, které odvezli chalupáři), i v čekárnách lékařů (praktický a gynekolog mají největší návštěvnost a lidé se tam značně nudí a zevlují, co by kde přečetli), inzerát možno podat i do veterinárního měsíčníku, který odebírají veterináři (je to dražší a pomalejší, můžete veterináře obvolat či obeslat mailem, pokud se vám nechce čekat, až to vyjde a utrácet) a časopisu Myslivost, někdy pomůže i článek či placená inzerce v Blesku ap. (Pokud chcete článek, záleží, jak dojemný a úpěnlivý příběh si dokážete vykouzlit, aby to oslovilo bulvár.) V poslední době se nejvíce psů našlo právě díky letákům a hlášením místního rozhlasu a inzerci v regionálních tištěných novinách.


- Nechte vyhlásit ztrátu místními rozhlasy v obci a okolí, poproste i rozhlasové stanice, aby ztrátu vyhlásily, někdy ochotně vyhoví a velmi to pomáhá.  Zde je jejich seznam s kontakty www.play.cz . Možno i vyhlášení při hromadných akcích (výstavy, závody, sportovní utkání, ples aj.).

- Navštívte myslivecká sdružení (zde a zde), veterináře (zde) a lesníky (zde) v okolí a informujte je o ztrátě.

- Zavolejte na příslušný (městský, místní, obecní) úřad, zda v místě ztráty nepořádal odchyt zvířat a poproste je o inzerci ztráty zvířete v místním tisku a na internetových stránkách obce a místním rozhlasem, ev. na úřední desce obce.

- Poproste technické služby, dálniční službu a kafilerii o pomoc, kdyby se zvíře našlo např. přejeté u silnice, aby vám jejich pracovníci dali vědět, někde se sběrem mrtvých těl zvířat zabývá městská policie.

- Dejte inzeráty na internet do rubrik útulků, pokud mají ztráty a nálezy, ev. návšětěvní knihu (i když jste jim to nahlásili telefonicky, což útulky vyžadují, toto poslouží jako informace pro veřejnost, pokud by někdo, kdo psa našel, hledal, jestli se po něm někdo nepídí) a na nalezenci.cz, inzerát rovněž dát do místních novin - většina měst a obcí má měsíčníky vydávané příslušnou radnicí a distribuované zdarma všem do schránek, využít lze i www.denik.cz, kde je papírová i internetová inzerce, ev. využijte lokálních internetových inzertních novin, rádií ap.

- Jakmile se pes najde, je třeba vybavit každý z jeho obojků známkou, na které bude vyražen telefon majitele (dělají to tam, kde vyrábějí náhradní klíče, ev. to můžete pořídit zde www.tagisky.cz z plastu). Tyto známky jsou odolnější než srdíčka a patrony s adresou, které se často otevírají, případně papír v nich je zničen. Nechte psa načipovat a přihlásit do Národního registru. Od roku 2011 bude čipování psů patrně povinné celoplošně, takže si ušetřete nervy a nám práci a udělejte to hned. Pokud vám pes utekl na Silvestra, je nutné ho příště zavřít dříve a věnovat zvýšenou pozornost celému období svátků, lidé začínají s petardami už o Mikuláši a táhne se to až do 1. týdne roku. Pro psa není problém zdemolovat plot nebo přeskočit i výšku 2 metry, pokud je vyděšený a má pocit, že mu jde o život, také v tomto stavu uběhne větší vzdálenost a hůře trefí pak domů. A nezapomeňte na to mi o nalezeném zvířeti dát vědět na coracos@seznam.cz, poznamenám to k jeho inzerátu na www.utulky.estranky.cz a budu mít radost. :-)

Dana Bočková